Kovia aikoja, kovia päätöksiä

Perungan pojat ry:n johtokunta on kokouksessaan 3.12 päättanyt palkkasuhteessa olevien henkilöiden lomauttamisesta toistaiseksi kuitenkin maksimissaan 90 päiväksi. Päätös koskee yhdeksää pelaajaa seka vapaaehtoisesti palkkasaatavistaan vastaavalta ajalta luopunutta toiminnanjohtaja Henri Tuomea.

Viime kauden tappiollisen tuloksen jälkeen seurassa tehdyt eheyttämis- ja tehostamistoimenpiteet ovat lisänneet yhteistyökumppaneiden määrää sekä kiinnostusta seuraa kohtaan, tästä huolimatta koronatilanteesta johtuvista syistä on seuran talous ajautunut kriisitilanteeseen, jossa johtokunnan ainoa keino ja velvollisuuskin oli päätyä lomauttamistoimenpiteisiin talouden pelastamiseksi.

Mestaruusliigan tauolle meno ainakin joulukuun ajaksi sulki viimeisetkin tulovirrat lähiviikoille, tästä johtuen lomautuksen tarve tässä tilanteessa on vähintään 27.12.2020 asti.

Perungan pojat yy:n puheenjohtaja Heikki Keskitalo:

– Päätös tässä taloudellisessa sekä tuotannollisessa kriisissä nähtiin ainoaksi vaihtoehdoksi turvata seuran toiminnan jatkuvuus tulevaisuudessa. Päätös ei ollut missään tapauksessa helppo, johtokunnan ensisijainen tehtävä on kuitenkin valvoa seuran taloutta ja nyt totesimme tilanteen ajautuneen kriisiin, jossa ainakaan tämän vuoden puolella taloudelliset näkymät eivät mahdollista joukkueen lomauttamatta jättämistä.

Tämä päätös ei lopeta Lakkapaa.com nimella esiintyvän liigajoukkueen kautta, kauden varmasti jatkuessa joukkue palaa yhteisharjoitteluun sekä otteluihin normaalisti.

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.